Karjeras nedēļas pasākums “Iepazīsim Rēzeknes novada uzņēmumus ceļojot”
Ekskursija notika pateicoties Rēzeknes novada Jaunatnes iniciatīvu projektam, ko konkursam bija iesniegusi vidusskolas skolēnu pašpārvalde. Pasākuma laikā 8.-12.klašu interesenti, atbilstoši Karjeras nedēļas tēmai “Uzņēmējspējas – tavas superspējas!”, 18.oktobrī apskatīja vairākus uzņēmējdarbības piemērus.
Pirmā maršrutā bija tikšanās ar amatnieku -mēbeļu izgatavošanas meistaru J.Viļčuku Rikavā. Šī meistara darbu-kāpņu margas, varam skatīt un novērtēt arī mūsu skolā. Redzējām J.Viļčuka darba vidi, plašo instrumentu klāstu, īpaša dizaina krēslus, topošās kāpnes un gultu. Pasūtījumu ir tik daudz, ka amatnieks var izvēlēties realizēt sev tīkamāko. Apskatījām arī dažādos koku paraudziņus. Meistars neatteiktu ierādīt jauniešiem savas amata prasmes , kas iegūtas pārsvarā pašmācības un ilgstošu sirdsdarba gadu pieredzes rezultātā.
Apmeklējām zivsaimniecību –akciju sabiedrība „Nagļi”, kur ļoti laipni darbinieki mums pastāstīja par uzņēmumu. Varējām ieskatīties zivju šķirotavas un mazuļu audzēšanas telpās. Apmeklējuma noslēgumā bija iespēja izlozēt karpu. Vienam laimējās sagādāt gardas vakariņas.
A/S “Latvijas valsts meži” atpūtas vietā, staigājot pa Tīrumnieku ezera purva takām, varējām baudīt rudenīgās noskaņas.
Mūzikas instrumentu muzeja vadītājs Gunārs Igaunis Gaigalavā pastāstīja, kā sācies un turpinājies uzņēmējdarbības ceļš, kā top daudzveidīgie mūzikas instrumenti, kā veicas ar tūrisma jomas attīstīšanu. Aizraujoši bija mūzikas instrumentu plašā klāsta demonstrējumi, iesaistot muzicēšanā arī skolēnus.
Lauku tūrisma biznesa spilgtu piemēru varējām baudīt z/s Zvejnieki -atpūta Īdeņā. Lubāns mums dāvināja rudenīgas vēja brāzmas, kas citviet ceļojuma laikā nebija jūtamas. Anna Macāne pastāstīja gan par ezera vēsturiskajām bagātībām, senajiem arheoloģiskajiem atradumiem, demonstrēja vairākas grāmatas. Viņa jau daudzus gadus sniedz gides pakalpojumus, uzņem tūristus.
Ūdens tūrisma centrā “Bāka”norisinājās fiziskas aktivitātes āra trenažieru laukumiņā un kāpšana skatu tornī.
Z/s „ Latgales zemenes ” saimnieks pastāstīja par zemeņu audzēšanas biznesa uzsākšanu un niansēm. Saimniecība izmēģinājusi audzēt arī citas kultūras, bet vislabāk veicies ar zemenēm. Visu saimniecībā viņš dara pats. Jau esošajām siltumnīcām blakus, top jaunas. Īpašas pūles prasot cīņa ar meža zvēru kaitējumiem. Vasaras mēnešos darba rokas nepieciešamas ogu lasīšanās. Ar realizāciju problēmu neesot.
Apciemojot z/s "Pumpuri" dibinātāju, mūzikas grupas "Dricānu Dominante" vadītāju, talantīgu personību A. Eriņu, mēs redzējām saimnieciskās darbības plašo spektru. Audzē gan graudaugus, gan dārzeņus, ir sava kokzāģētava. Lielajā pagrabā bija tik daudz kartupeļu kalnu, kādus nebijām redzējuši. Zēniem interesēja modernā tehnika. Dāvanā saņēmām burkānu maisu!
Paldies pašvaldībai par projekta līdzfinansējumu-nodrošināšanu ar transportu, skolotājai I.Stabulniecei par līdzdalību un skolēniem par pacietību tik piesātinātajā braucienā. Cerams, ka izdevās parādīt, ka arī Latgales laukos ir iespējama veiksmīga daudzveidīga uzņēmējdarbība. Turklāt visi apmeklētie uzņēmēji sākuši savu biznesu “no nulles”. Lai iedvesmo arī mūs šie pozitīvie piemēri.
19.oktobrī 3.b klases skolēni (kl.audz.S.Lāce) un 6.b klases skolēni (audz.I.Kroiča) devās uz mežu, lai iepazītos ar mežziņa profesiju. Vēl jo interesantāku un vērtīgāku šo tikšanos padarīja fakts, ka kopā ar mums bija Jēkaba (3.b) un Jāņa(6.b) vecāki - mežzinis Raimonds Gritāns un jaunatnes lietu speciāliste Linda Gritāne. Klausījāmies mežziņa stāstījumā par to, kā mežs tiek uzraudzīts, kopts un sargāts. Bērni iepazinās ar dažādiem mežziņa darba rīkiem un instrumentiem. Bija iespēja izmēģināt, kā jārīkojas, kad jādzēš meža ugunsgrēks, kā noteikt koka augstumu, apkārtmēru, tā vecumu. Uzzinājām, kā izrēķināt, cik dzīvnieku mīt noteiktā dabas teritorijā. Noskaidrojām, ka mežzinim jābūt lielos draugos ar matemātiku. Nodarbības izskaņā secinājām, ka mežziņa amats ir grūts un atbildīgs, bet ļoti piemērots tiem, kas mīl dabu un vēlas to sargāt.
Liels paldies Lindai un Raimondam Gritāniem par interesanto nodarbību, atsaucību, dāvāto laiku un sarūpētajiem bukletiem!Karjeras nedēļas ietvaros mēs, 5.b klase un audzinātāja I.Senkāne,
devāmies pārgājienā uz viesnīcu “Pie Kaupra”. Viesnīcas īpašniece I.Zunda mums
parādīja mājīgās viesnīcas istabiņas, kafejnīcu, svinību telpas. Viņa mums
pastāstīja par to, kā radās doma izveidot šo viesnīcu un kā tā tika realizēta.
Mēs jautājām arī par to, kādas zināšanas, prasmes un iemaņas nepieciešamas
veiksmīgas karjeras veidošanai un uzņēmējdarbības attīstīšanai.
Paldies uzņēmējai I.Zundai par atsaucību, viesmīlību un interesanto
stāstījumu. Paldies Valtera mammai un kafejnīcas darbiniecēm par garšīgajām
maizītēm.
Madara
Upeniece, 5.b kl. Viļānu vsk.
A/S “Latgales
ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacijas” apmeklējums
13.
oktobrī 5.a klase devās uz A/S “Latgales ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas
staciju”. Tur mūs laipni sagaidīja Milanas un Ņikitas Ščerbakovu mamma Inga
Ščerbakova.
Milanas
un Niķitas mamma ir A/S “Latgales
ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacijas” valdes priekšsēdētāja. No sākuma
viņa iepazīstināja mūs ar šā uzņēmuma
vēsturi. Bērni izrādīja interesi un uzdeva jautājumus. Pēc tam mēs devāmies
apskatīt telpas. Pavisam mazliet mums ļāva ieskatīties, kā piena analīžu laboratorijā
notiek piena paraugu testēšana un pārraudzības datu apstrāde. Laboratorijas
vadītāja pastāstīja par vaislas kuiļu un buļļu bioproduktu un tā izmantošanu.
Bioproduktu pērk Latgales reģiona zemnieki un izmanto cūku un govju mākslīgai
apsēklošanai, lai iegūtu siventiņus un teliņus. Bērni redzēja divus milzīgus vaislas
kuiļus un varēja aplūkot mikroskopā kuiļu bioproduktu.
Par redzēto
un dzirdēto skolēniem radās jautājumi, jo līdz šim laikam viņi nezināja, ar ko
nodarbojas šī stacijā (protams, izņemot Milanu un Ņikitu).
Liels
paldies Ingai Ščerbakovai un viņas komandai par uzņemšanu, atsaucību,
interesantiem stāstiem par savu darbu un sarūpētajām dāvanām!
5.a klases audzinātāja Valentīna
Kozule
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru